در ویندوز:

1- از طریق Remote Desktop

برنامه ی Remote Desktop را باز کنید و IP کامپیوتر مقصد را وارد کنید:

 

در پنجره بعدی نام کاربری و رمز عبور سیستم مقصد را وارد نمایید تا ارتباط برقرار گردد:

 

در لینوکس:

1- با استفاده از Moboxterm

برای برقراری ارتباط با سیستم لینوکسی ابتدا انتخاب   session  سپس SSH و در نهایت ورود username و password  در  کادرهای مرتبط .مراحل اتصال در ذیل به ترتیب به تصویر کشیده شده است:

 


2- با استفاده از Putty  از طریق SSH

Putty یک نرم افزار سمتِ مشتریِ رایگان برای ایجاد ارتباط از طریق SSH با یک رایانۀ راه دور است. برای اتصال به سرور SSH با نرم افزار Putty روی ویندوز باید از قبل این برنامه را از اینجا دریافت کرده و آن را اجرا کنید. نشانی IP و درگاه را وارد کرده و روی Open کلیک کنید.

 

در کادر Host Name (or IP address) نشانی IP سرورِ خود را وارد کنید.

در کادر Port باید شماره پورت یا همان شماره درگاه SSH را وارد کنید. اگر در پیکربندی‌‌‌های سرور خود، شماره درگاه SSH را تغییر نداده باشید، معمولاً این عدد ۲۲ است. درگاه پیش‌فرض SSH همیشه ۲۲ است. مگر اینکه شما این درگاه را بعداً تغییر دهید.

از قسمت Connection type: گزینۀ SSH را انتخاب کرده و روی دکمۀ Open در پایین پنجره کلیک کنید. اگر برای اولین بار باشد که وارد سرور می‌شوید، با این کار یک پنجرۀ اخطار باز خواهد شد که به شما خواهد گفت این اولین باری است که قرار است وارد این سرور شوید. اگر می‌خواهید کلید هاست درون رجیستری ذخیره شود، تا در مواقع بعدی یک اعتبار سنجی انجام گیرد، باید روی Yes کلیک کنید.

با کلیک روی No کلید هاست درون رجیستری رایانۀ شما ذخیره نخواهد شد، اما قادر به وارد شدن به سرور هستید؛ پس دفعۀ بعدی دوباره این پنجره به شما نشان داده خواهد شد. در صورتی هم که کاملاً مطمئن هستید که این سرور همان سرور مد نظر شما نیست، چون قبلاً این تاییدیه را انجام دادید، روی Cancel کلیک کنید. چرا که این سرور ممکن است سرور شما نباشد یا دستخوش تغییر شده باشد.

حالا در پنجرۀ سیاه رنگی که باز خواهد شد، باید نام کاربری را وارد کرده و Enter را بزنید. در مرحلۀ بعدی باید رمز عبور را وارد کنید. رمز عبور را می‌توانید از هر کجا کپی کرده و با یک بار راست کلیک درون پنجرۀ سیاه رنگ Putty آن را وارد خط فرمان کنید. این کار را برای هر دستور دیگری می‌توانید انجام دهید. اما دقت داشته باشید که رمزهایی که شما در خط فرمان لینوکس و یا در Putty وارد می‌کنید، قابل مشاهده نیستند. پس فقط رمز را بنویسید. Enter بزنید. شما با موفقیت وارد سرور لینوکس خود شدید. از این به بعد هر دستوری که وارد پنجرۀ سیاه رنگ Putty کنید، به سرور شما ارسال خواهد شد و سرور آن را برای شما اجرا خواهد کرد.